کاشان شهر ملی نساجی سنتی
 
در حال بارگذاری...
نام

پیام

شکلک ها
        
        
       
ميراث فرهنگي,شنبه، 23 مرداد، 1395 471modir1

لوح ثبت ملی مهارت بافت فرش جوشقان قالی کاشان شامگاه چهارشنبه طی آیینی با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران و مسئولان استانی و شهری رونمایی شد.به گزارش ایرنا، رئیس مرکز ملی فرش ایران در این آیین که در یکی از شرکت های فرش دستباف جوشقان قالی برگزار شد اظهارکرد: فرش دستباف ایران ویژگی های متعددی از جمله کیفیت٬ بادوامی و خوش نامی در بازارهای معروف دنیا دارد و گنجینه غنی از تولیدکنندگان نامدار، هنرمندان، نقاشان، بافندگان و رفوگران را در برمی گیرد.
حمید کارگر افزود: برندهای شاخص در حوزه فرش دستباف اصفهان از جمله فرش نایین، نوش آباد، آران و بیدگل و کاشان همگی دارای شناسنامه شناخته شده ای هستند.
وی با اشاره به ثبت مهارت بافت فرش جوشقان تاکید کرد: فرش جوشقان نیز به ثبت ملی خواهد رسید و گام بعدی در سال آینده ثبت جهانی قالی جوشقان خواهد بود.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان نیز در این آیین اظهارکرد: فرش جوشقان قالی در زمان صفویه به هند صادر و از لهستان نیز تقاضای این فرش می شده است.
محسن یارمحمدیان افزود: ثبت این مهارت آغاز کار است و وظیفه و مسئولیت سنگین بعدی، حمایت از آن با ایجاد شرایط فروش و صدور به دنیا است که میراث فرهنگی، بازرگانی و موزه فرش می توانند این زنجیره را تکمیل کنند.
وی تاکید کرد: کسانی که در حوزه بافت فرش فعال هستند نیز باید مورد حمایت مادی و معنوی قرارگرفته و تسهیل در شرایط رقابت پذیری نیز در این زمینه حائز اهمیت است.
یارمحمدیان تصریح کرد: امروز توسعه ارتباطات و شرایط پسابرجام و اقبال عمومی و سرازیرشدن گردشگران به کشور احساس امنیت ذهنی برای دنیا ایجاد کرده و این نشان می دهد دولت و سیاست خارجی وظیفه خود را انجام داده است.
وی افزود: در زمینه توسعه اقتصادی در زمینه هایی چون فرش، حذف واسطه ها مهم است و با تقویت و توسعه گردشگری در منطقه هایی چون جوشقان قالی می توان این امر را محقق کرد.
به گزارش ایرنا در این آیین هم چنین شرکت فرش دستباف جوشقان قالی نیز افتتاح شد.
شهردار جوشقان قالی اظهارکرد: این شرکت با سرمایه گذاری بخش خصوصی و سه هزار و 800 نفرساعت با شش دار و 18 بافنده فعالیت خود را آغاز می کند.
علی پیراینده افزود: با توجه به اینکه قالی جوشقان یکی از قالی های برگزیده ایران است استعداد ثبت جهانی این قالی وجود دارد.
جوشقان قالی در 80 کیلومتری کاشان واقع است.


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .